Муддатли ҳарбий хизматчилар ва ҳарбий хизматни ўтаган ёшларга имтиёз ва кафолатлар берилади
“Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари сафида муддатли ҳарбий хизматни ўташ нуфузи ва жозибадорлигини ошириш бўйича навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–134-сон, 07.04.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари сафига муддатли ҳарбий хизматни ўташ учун чақирилган фуқаролар учун қуйидаги имтиёз ва кафолатлар берилади:
2026/2027 ўқув йилидан бошлаб:
♦ муддатли ҳарбий хизматни ўтаётган аскарларга хизматни ўташ даврида олий таълим ташкилотлари бакалавриатининг масофавий таълим шаклига абитуриент сифатида рўйхатдан ўтиш, кириш имтиҳонларида иштирок этиш ва натижасига кўра ўқишга киришга рухсат берилади. Бунда олий таълим ташкилотларига тўлов-контракт асосида ўқишга қабул қилинган аскарларга қонунчиликда белгиланган тартибда имтиёзли таълим кредити ажратилади;
♦ муддатли ҳарбий хизматни ўташ даврида олий таълим ташкилотларига ўқишга қабул қилинган аскарлар олий таълим ташкилотларининг ҳарбий тайёргарлик ўқув марказларида ўқиган талабаларга тенглаштирилади ва ўқишни тамомлагандан сўнг уларга белгиланган тартибда “захирадаги лейтенант” ҳарбий унвони берилади;
♦ муддатли ҳарбий хизматни намунали ўтаган, республика ва халқаро спорт мусобақаларида ёки фан олимпиадаларида 1-ўринни қўлга киритган аскарлар орасидан 100 нафари танлов асосида сараланиб, олий ҳарбий ва олий ҳарбийлаштирилган таълим муассасаларига дастлабки саралаш ва махсус касбий танлов натижаларига кўра тест синовларисиз ёки якка тартибдаги якуний суҳбатсиз белгиланган йиллик квота доирасида тўғридан-тўғри ўқишга қабул қилинади;
♦ муддатли ҳарбий хизматни ўташ даврида Олимпия ва Осиё ўйинлари дастурларига киритилган спорт турлари бўйича республика ҳамда халқаро мусобақаларда 1-ўринни қўлга киритган аскарлар Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университетига (мос йўналишларга) кириш синовларисиз давлат гранти асосида ўқишга қабул қилинади.
Муддатли ҳарбий хизматни ўташ даврида тўлов-контракт асосида ўқишга қабул қилинган аскарларга таълим кредити ажратилади
Қарорга кўра, 2027 йил 1 апрелдан бошлаб муддатли ҳарбий хизматни ўтаган ёшларга давлат органлари ва ташкилотларига ишга киришда тест синовлари натижаларига кўра ўзлари тўплаган баллнинг 10 фоизи миқдорида қўшимча балл шаклидаги имтиёз берилади.
2026 йил 1 майдан бошлаб аскарларни касбга ўқитишга жалб этилган педагогларга машғулотларни ўтказганлик учун соатбай асосида иш ҳақи тўланади.
2026 йил 1 майдан муддатли ҳарбий хизматни ўтаб бўлган ҳамда хусусий секторда фаолият юритмоқчи бўлган ёшларни, шунингдек, аскарларни ҳарбий қисмларда касбга ўқитиш харажатларини Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси ҳисобидан қоплаб бериш амалиёти йўлга қўйилади.
2026 йил 1 июлдан муддатли ҳарбий хизматни ўтаб бўлган ҳамда олий таълим ташкилотларида ўқиш истагини билдирган ёшларга хорижий тил ва фан сертификати харажатларини “Ёшлар дафтари”га киритилган ёшларни қўллаб-қувватлаш жамғармалари маблағлари ҳисобидан қоплаб бериш амалиёти йўлга қўйилади.
2026 йил 1 сентябрдан бошлаб муддатли ҳарбий хизматни ўташ даврида олий таълим ташкилотларига тўлов-контракт асосида ўқишга қабул қилинган аскарларга қонунчиликда белгиланган тартибда ўқишнинг биринчи йили учун Таълим кредитини молиялаштириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан таълим кредити ажратилади.

• 3200 количество просмотров
Принято постановление Президента «Об очередных мерах по повышению престижа и привлекательности прохождения срочной военной службы в рядах Вооружённых Сил Республики Узбекистан» (№ ПП–134 от 07.04.2026).
Согласно постановлению, для граждан, призванных на срочную военную службу в ряды Вооружённых Сил Республики Узбекистан, предоставляются следующие льготы и гарантии:
♦ военнослужащим срочной службы в период прохождения службы разрешается регистрироваться в качестве абитуриентов на дистанционную форму бакалавриата в организациях высшего образования, участвовать во вступительных экзаменах и по их результатам поступать на учёбу. При этом военнослужащим, принятым на обучение на платно-контрактной основе, в установленном законодательством порядке будет выделяться льготный образовательный кредит;
♦ военнослужащие, принятые в организации высшего образования в период прохождения срочной службы, приравниваются к студентам, обучавшимся в учебных центрах военной подготовки при вузах, и после завершения обучения им в установленном порядке присваивается воинское звание «лейтенант запаса»;
♦ из числа военнослужащих, образцово прошедших срочную службу и занявших 1-е место на республиканских и международных спортивных соревнованиях или предметных олимпиадах, 100 человек будут отбираться на конкурсной основе и по результатам первоначального отбора и специального профессионального конкурса приниматься напрямую в высшие военные и высшие военизированные образовательные учреждения в пределах установленной годовой квоты — без тестовых испытаний или без индивидуального итогового собеседования;
♦ военнослужащие, занявшие 1-е место на республиканских и международных соревнованиях по видам спорта, включённым в программы Олимпийских и Азиатских игр, в период прохождения срочной службы будут приниматься в Узбекский государственный университет физической культуры и спорта (по соответствующим направлениям) без вступительных испытаний на основе государственного гранта.
Военнослужащим, принятым на обучение на платно-контрактной основе в период срочной службы, будет выделяться образовательный кредит
Согласно постановлению, с 1 апреля 2027 года молодым людям, прошедшим срочную военную службу, при поступлении на работу в государственные органы и организации будет предоставляться льгота в виде дополнительных баллов в размере 10 процентов от набранного ими результата тестовых испытаний.
С 1 мая 2026 года педагогам, привлечённым к профессиональному обучению военнослужащих, за проведение занятий будет выплачиваться почасовая заработная плата.
С 1 мая 2026 года будет внедрена практика покрытия за счёт средств Государственного фонда содействия занятости расходов на профессиональное обучение молодых людей, прошедших срочную военную службу и желающих работать в частном секторе, а также на профессиональное обучение самих военнослужащих в воинских частях.
С 1 июля 2026 года будет внедрена практика покрытия расходов на сертификаты по иностранным языкам и предметам для молодых людей, прошедших срочную военную службу и выразивших желание обучаться в организациях высшего образования, за счёт средств фондов поддержки молодёжи, включённой в «Молодёжную тетрадь».
С 1 сентября 2026 года военнослужащим, принятым в организации высшего образования на платно-контрактной основе в период прохождения срочной службы, в установленном законодательством порядке будет выделяться образовательный кредит за первый год обучения за счёт средств Фонда финансирования образовательных кредитов.