Ҳукумат қарори (167-сон, 13.04.2026 й.) билан “Якка тартибдаги уй-жойлар ҳамда кичик ҳажмдаги нотурар бино ва иншоотларни қуриш ҳамда реконструкция қилиш ишлари юзасидан хусусий қурилиш назоратини амалга ошириш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Хусусий қурилиш назорати объектнинг қурувчиси ва назоратчи ўртасида тузиладиган шартнома асосида амалга оширилади.
☑️ Хусусий қурилиш назорати буюртмачининг (мулкдор) ихтиёри билан амалга оширилади.
Объектларда 1 ойда камида 1 марта хусусий қурилиш назорати амалга оширилади.
⛔️ Бунда ўтказиладиган ҳар бир хусусий қурилиш назоратининг муддати 1 иш кунидан ошмаслиги шарт.
▶️ Қуйидагилар объект қурилишининг асосий босқичлари ҳисобланади:
▫️ бино ва иншоот пойдеворини қуриш;
▫️ пойдевор қуриш;
▫️ асосий кўтариб турувчи конструкцияларни қуриш;
▫️ деворлар ва тўсиб турувчи конструкцияларни қуриш;
▫️ том ёпиш ва бошқалар.
Объект буюртмачиси қурилишнинг ҳар бир босқичи якунланишидан 2 кун аввал хусусий қурилиш назоратчисини электрон ва ёзма шаклда хабардор қилиши лозим.
Хусусий қурилиш назоратчиси хабарномани олган кундан бошлаб 1 иш куни ичида қурилиш объектига сертификатланган назоратчини бириктиради.
Хусусий қурилиш назоратчиси 5 иш куни мобайнида ижобий хулоса беради ёки объектни қўшимча кўздан кечириб, белгиланган асослар мавжуд бўлганда, ижобий хулоса беришни рад этади.

• 2141 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 167 от 13.04.2026) утверждено Положение «О порядке осуществления частного строительного контроля при строительстве и реконструкции индивидуальных жилых домов, а также небольших нежилых зданий и сооружений».
Частный строительный контроль осуществляется на основании договора, заключаемого между застройщиком объекта и контролёром.
☑️ Частный строительный контроль осуществляется по усмотрению заказчика (собственника).
На объектах частный строительный контроль проводится не реже 1 раза в месяц.
⛔️ При этом срок проведения каждого частного строительного контроля не должен превышать 1 рабочего дня.
▶️ Основными этапами строительства объекта считаются:
▫️ устройство фундамента здания и сооружения;
▫️ возведение основания;
▫️ строительство основных несущих конструкций;
▫️ возведение стен и ограждающих конструкций;
▫️ устройство кровли и другое.
Заказчик объекта обязан уведомить частного строительного контролёра в электронной и письменной форме за 2 дня до завершения каждого этапа строительства.
Частный строительный контролёр со дня получения уведомления в течение 1 рабочего дня прикрепляет к объекту строительства сертифицированного контролёра.
Частный строительный контролёр в течение 5 рабочих дней даёт положительное заключение либо дополнительно осматривает объект и, при наличии установленных оснований, отказывает в выдаче положительного заключения.