“Маҳалла еттилиги” — маҳалладаги аҳоли муаммоларини ўрганиш ва ҳал этишга кўмаклашувчи етти нафар масъул ходимдан иборат тизим.
“Маҳалла еттилиги” таркибига қуйидагилар киради:
• маҳалла раиси;
• ҳоким ёрдамчиси;
• ёшлар етакчиси;
• хотин-қизлар фаоли;
• профилактика инспектори;
• ижтимоий ходим;
• солиқ инспектори.
Уларнинг ҳар бири муайян йўналиш бўйича ишлайди. Масалан, ишсизлик ва тадбиркорлик масалалари билан ҳоким ёрдамчиси, ёшларнинг муаммолари билан ёшлар етакчиси, ижтимоий ёрдамга муҳтож фуқаролар билан эса ижтимоий ходим шуғулланади.
Маҳалла раиси “Маҳалла еттилиги” аъзоларининг фаолиятини мувофиқлаштириб боради. Улар ўз фаолиятини ҳар ой учун тасдиқланган иш режаси асосида амалга оширади.

• 9 количество просмотров
«Махаллинская семёрка» — это система, состоящая из семи ответственных работников, которые изучают проблемы жителей махалли и содействуют их решению.
В состав «махаллинской семёрки» входят:
• председатель махалли;
• помощник хокима;
• молодёжный лидер;
• активист по вопросам женщин;
• инспектор профилактики;
• социальный работник;
• налоговый инспектор.
Каждый из них работает по определённому направлению. Например, вопросами безработицы и предпринимательства занимается помощник хокима, проблемами молодёжи — молодёжный лидер, а вопросами граждан, нуждающихся в социальной помощи, — социальный работник.
Председатель махалли координирует деятельность членов «махаллинской семёрки». Они работают на основании ежемесячно утверждаемого плана.