11 yillik umumiy o‘rta ta’limni tamomlaganlar;
— 2020-yil 24-sentabrga qadar amal qilgan tizim bo‘yicha o‘rta maxsus yoki kasb-hunar ta’limi haqida tegishli hujjatga ega shaxslar hujjat topshirishi mumkin.
Qabul davlat granti va to‘lov-kontrakt asosida tanlov va to‘plangan ballar reytingi bo‘yicha amalga oshiriladi.
Ro‘yxatdan o‘tish
Qabul ikki bosqichda o‘tkaziladi.
Birinchi bosqichda — 5-iyundan 25-iyunga qadar abiturient YaIDXP yoki Bilim va malakalarni baholash agentligining elektron tizimi orqali ro‘yxatdan o‘tadi va:
— ta’lim tilini;
— test topshirish hududini;
— kasbiy yoki ijodiy imtihon bo‘lsa, uni o‘tkazadigan OTMni tanlaydi.
Ikkinchi bosqichda, barcha test sinovlari tugagach, abiturientga 15 kun davomida OTM, bakalavriat yo‘nalishi, ta’lim shakli va tanlov ustuvorligini tanlash imkoniyati beriladi.
Bir xil fanlar majmuasi va ketma-ketligiga mos 5 tagacha bakalavriat yo‘nalishi va ta’lim shaklini tanlash mumkin.
Tanlov ustuvorligi — abiturient tanlagan yo‘nalishlar bo‘yicha tanlov qanday navbatda amalga oshirilishini belgilaydigan mezon.
Kirish sinovlari ikki qismdan iborat:
— barcha abiturientlar uchun majburiy ona tili, matematika va O‘zbekiston tarixi;
— tanlangan yo‘nalishga mos ikkita fan yoki tegishli kasbiy (ijodiy) imtihon.
Ayrim yo‘nalishlarda test bilan birga kasbiy, ijodiy yoki IQ sinovi ham o‘tkazilishi mumkin.
Test sinovlari, qoida tariqasida, iyulь–avgust oylarida o‘tkaziladi. Aniq sanalar har yili Davlat komissiyasi tomonidan belgilanadi.
Xorijiy til sertifikati
Agar fanlar majmuasida xorijiy til birinchi fan bo‘lsa, abiturientda kamida B1 darajadagi milliy yoki xalqaro tan olingan sertifikat bo‘lishi shart.
Xorijiy til fanlar majmuasiga kiritilgan boshqa yo‘nalishlarda:
B1 sertifikat uchun — ushbu fandan maksimal ballning 75 foizi;
B2 va undan yuqori sertifikat uchun — maksimal ball beriladi.
Test uchun to‘lov
Test sinovida ishtirok etish uchun, qoida tariqasida, BHMning 50 foizi miqdorida to‘lov undiriladi.
Quyidagilardan to‘lov olinmaydi:
— joriy yil bitiruvchilari;
— I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar va nogironligi bo‘lgan bolalar;
— to‘liq davlat ta’minotidagi shaxslar;
— Ijtimoiy reestrga kiritilgan shaxslar va ularning farzandlari;
— «Yoshlar daftari»ga kiritilgan yoshlar.
Ayrim pedagoglar va davlat tibbiyot muassasalarida ishlovchi tibbiyot hamda farmatsevtika xodimlaridan belgilangan yig‘imning 50 foizi undiriladi.
BHM — qonunchilikda belgilangan to‘lovlar, yig‘imlar va boshqa miqdorlarni hisoblashda qo‘llaniladigan bazaviy hisoblash miqdori.
Natijalar
Abiturientning testda to‘plagan bali test o‘tkazilgan kunning ertasiga e’lon qilinadi.
Talabalikka tavsiya etilgan yoki etilmagani haqidagi yakuniy tanlov natijasi ikkinchi bosqich to‘liq yakunlanganidan keyin bir hafta ichida Bilim va malakalarni baholash agentligining rasmiy tizimida e’lon qilinadi.

Документы могут подавать лица:
— имеющие документ о среднем специальном или профессиональном образовании, полученный по системе, действовавшей до 24 сентября 2020 года.
Прием на государственный грант и платно-контрактной основе проводится по конкурсу и рейтингу набранных баллов.
Регистрация
Прием проходит в два этапа.
На первом этапе — с 5 по 25 июня абитуриент регистрируется через ЕПИГУ или электронную систему Агентства по оценке знаний и квалификаций и выбирает:
— комплекс предметов;
— язык обучения;
— территорию прохождения теста;
— вуз для профессионального или творческого экзамена, если он предусмотрен.
На втором этапе, после завершения всех тестов, предоставляется 15 дней для выбора вуза, направления бакалавриата, формы обучения и приоритета конкурса.
Можно выбрать до 5 направлений и форм обучения с одинаковым комплексом и последовательностью предметов.
Приоритет конкурса — критерий, определяющий очередность участия абитуриента в конкурсе по выбранным направлениям.
Испытания состоят из двух частей:
— обязательные для всех абитуриентов родной язык, математика и история Узбекистана;
два предмета, соответствующие выбранному направлению, либо соответствующий профессиональный или творческий экзамен.
По отдельным направлениям наряду с тестированием могут проводиться профессиональные, творческие или IQ-испытания.
Тестирование, как правило, проводится в июле–августе. Конкретные сроки ежегодно определяет Государственная комиссия.
Если иностранный язык является первым предметом, требуется национальный или международно признанный сертификат не ниже B1.
По другим направлениям, где иностранный язык входит в комплекс предметов:
— сертификат B1 дает 75 процентов максимального балла;
— сертификат B2 и выше дает максимальный балл.
Плата за тест
За участие в тестировании, как правило, взимается 50 процентов БРВ.
От платы освобождаются:
— выпускники текущего года;
— лица с инвалидностью I и II групп и дети с инвалидностью;
— лица на полном государственном обеспечении;
— лица, включенные в Социальный реестр, и их дети;
— молодежь, включенная в «Молодежную тетрадь».
Для отдельных педагогических работников и работников государственных медицинских учреждений в сфере медицины и фармацевтики взимается 50 процентов установленного сбора.
БРВ — базовая расчетная величина, применяемая для исчисления установленных законодательством платежей и сборов.
Результаты
Баллы тестирования публикуются на следующий день после проведения теста.
Окончательный результат о рекомендации или нерекомендации к зачислению публикуется в течение одной недели после полного завершения второго этапа.