• 14004 марта ўқилди
Уй-жойни ижарага бериш шартномаси ёзма шаклда тузилиши шарт. Фуқаролар ўртасида тузилган шартнома давлат солиқ органида ҳам ҳисобга қўйилиши лозим.
Шартномани солиқ органида ҳисобга қўйиш ижарага берувчининг мажбурияти бўлиб, у шартнома тузилган кундан бошлаб 3 кундан кечиктирмай амалга оширилиши керак. Шартномани ҳисобга қўйиш учун тўлов ундирилмайди.
Масалан, хонадон эгаси билан фақат оғзаки «ойига 3 миллион сўмдан турасиз» деб келишилган бўлса, кейинчалик:
• ижара ҳақи қанча экани;
• қанча муддатга ижарага берилгани;
• коммунал тўловларни ким тўлаши;
• уйни қачон бўшатиш кераклиги юзасидан низо чиқиши мумкин. Шу сабаб муносабатларни ёзма шартнома билан расмийлаштириш муҳим.
Фуқаролар ўртасида турар жойни ижара шартномасисиз бериш ёки шартномани давлат солиқ органида мажбурий ҳисобга қўйиш талабига риоя қилмаслик 5 БҲМдан 10 БҲМгача жарима солинишига сабаб бўлади.
Уй эгаси шартномадаги ижара ҳақини ўз хоҳиши билан оширди. Бу мумкинми?
Масалан, шартномада ойлик ижара ҳақи 3 000 000 сўм деб белгиланган, аммо уй эгаси бир неча ойдан кейин уни бир томонлама 4 000 000 сўмга оширишни талаб қилди.
Умумий қоидага кўра, ижара ҳақи миқдори тарафларнинг ўзаро келишуви билан шартномада белгиланади ва қонун ёки шартномада бошқача қоида назарда тутилмаган бўлса, уни бир томонлама ўзгартириш мумкин эмас.
Демак, шартномада нархни ўзгартиришнинг алоҳида механизми белгиланмаган бўлса, ижарага берувчи фақат ўз хоҳиши билан янги миқдорни мажбурий тарзда белгилай олмайди.
Низони келишув билан ҳал қилиш имкони бўлмаса, ижарага олувчи ўз ҳуқуқларини суд тартибида ҳимоя қилиши мумкин.
Бир йилдан бери ижарада тураман. Уй эгаси 10 кунда уйни бўшатишимни талаб қиляпти. Чиқиб кетишим шартми?
Фақат уй эгаси «10 кунда чиқиб кетинг» дегани билан амалдаги ижара шартномаси автоматик равишда бекор бўлмайди.
Уй-жой ижара шартномаси тарафларнинг келишуви билан бекор қилиниши мумкин. Ижарага берувчининг талаби билан мажбурий бекор қилиш эса қонунда белгиланган асослар мавжуд бўлганда суд тартибида амалга оширилади.
Масалан, ижарага берувчи суд орқали шартномани бекор қилишни талаб қилиши мумкин, агар:
• шартномада узоқроқ муддат белгиланмаган бўлса, ижара ҳақи 6 ой мобайнида тўланмаган бўлса;
• қисқа муддатли ижарада тўлов 2 мартадан кўпроқ амалга оширилмаган бўлса;
• уй-жой вайрон қилинган ёки унга путур етказилган бўлса;
• уй-жойдан ғайриҳуқуқий қилмишлар учун фойдаланилган бўлса.
Шу сабаб қонундаги ёки шартномадаги асос мавжуд бўлмаса, ижарага олувчини фақат оғзаки талаб билан мажбуран чиқариш тўғри эмас.
Бир неча ойга бошқа вилоятга кетаман. Ижарадаги уйни бошқа одамга берсам бўладими?
Ҳа, лекин бунинг учун ижарага берувчининг розилиги керак.
Ижарага олувчи ўзи ижарага олган уй-жойнинг ҳаммасини ёки бир қисмини муайян муддатга бошқа шахсга иккиламчи ижарага бериши мумкин. Иккиламчи ижара ҳақ эвазига амалга оширилади.
• асосий ижарага берувчи олдида жавобгарлик асосий ижарага олувчида қолади;
• иккиламчи ижара муддати асосий шартнома муддатидан узоқ бўлиши мумкин эмас;
• асосий ижара шартномаси муддатидан олдин бекор қилинса, иккиламчи ижара ҳам тугайди.
Эслатма: агар асосий шартнома 1 йилгача бўлган қисқа муддатли ижара бўлса, иккиламчи ижарага оид махсус қоидалар, шартномада бошқача белгиланмаган бўлса, автоматик татбиқ этилмайди.
Мен ижарада турган квартирани уй эгаси бошқа одамга сотди. Дарҳол чиқиб кетишим керакми?
Йўқ. Уй-жойга мулк ҳуқуқининг бошқа шахсга ўтиши амалдаги ижара шартномасининг ўз-ўзидан бекор бўлишига олиб келмайди.
Янги мулкдор аввал тузилган ижара шартномаси шартлари бўйича янги ижарага берувчига айланади.
Масалан, шартнома яна 8 ой амал қилиши керак бўлса, квартира сотилганининг ўзи ижарага олувчини шу куннинг ўзида уйни бўшатишга мажбур қилмайди.
Шартномани расмийлаштираётганда вақтинча рўйхатни ҳам ҳал қилиш мумкинми?
Ҳа. Турар жой эгаси ижара шартномасини солиқ органида ҳисобга қўяётганда шартномада кўрсатилган ижарага олувчини шартнома муддатига вақтинча рўйхатга қўйиш учун сўров юбориши мумкин.
Шартнома муддати тугаса ёки муддатидан олдин бекор қилинса, ушбу шартнома асосидаги вақтинча рўйхат ҳам автоматик равишда бекор қилинади.
Эслатма: оғзаки келишувга ишониб қолмасдан, ижара ҳақи, муддат, коммунал тўловлар ва уй-жойни қайтариш шартларини ёзма шартномада аниқ белгилаш кейинги низоларнинг олдини олади.

• 14005 количество просмотров
Договор найма жилого помещения должен заключаться в письменной форме. Договор между гражданами также подлежит постановке на учет в государственном налоговом органе.
Наймодатель обязан поставить договор на налоговый учет не позднее 3 дней со дня его заключения. За постановку самого договора на учет плата не взимается.
Например, если стороны устно договорились о найме квартиры за 3 млн сумов в месяц, впоследствии может возникнуть спор о размере платы, сроке найма, коммунальных расходах или дате освобождения жилья.
Поэтому существенные условия целесообразно фиксировать письменно.
Отсутствие договора найма жилья между гражданами либо несоблюдение требования о его обязательной постановке на налоговый учет влечет штраф от 5 до 10 БРВ.
Наймодатель сам повысил указанную в договоре плату. Допустимо ли это?
Например, договором установлена плата 3 000 000 сумов, а через несколько месяцев собственник требует уже 4 000 000 сумов.
По общему правилу размер платы определяется соглашением сторон и закрепляется в договоре. Если законом или договором не предусмотрено иное, одностороннее изменение размера платы не допускается.
Если урегулировать разногласие не удается, наниматель вправе защищать свои права в судебном порядке.
Я снимаю квартиру больше года, а собственник требует освободить ее за 10 дней. Обязан ли я выехать?
Одного требования собственника «освободить жилье за 10 дней» недостаточно для автоматического прекращения действующего договора.
Договор может быть расторгнут по соглашению сторон. По требованию наймодателя принудительное расторжение осуществляется в судебном порядке при наличии установленных законом оснований.
Такими основаниями, в частности, могут быть:
• невнесение платы в течение 6 месяцев, если договором не предусмотрен более длительный срок;
• при краткосрочном найме — невнесение платы более двух раз;
• разрушение или повреждение жилья;
• использование жилья для совершения противоправных действий.
Поэтому при отсутствии предусмотренного законом или договором основания одного устного требования недостаточно для принудительного выселения.
Я уезжаю в другую область на несколько месяцев. Могу ли передать квартиру другому человеку?
Да, но для поднайма требуется согласие наймодателя.
Наниматель может передать все жилье или его часть другому лицу на определенный срок за плату.
• перед основным наймодателем продолжает отвечать первоначальный наниматель;
• срок поднайма не может превышать срок основного договора;
• при досрочном прекращении основного договора прекращается и поднаем.
Обратите внимание: при основном договоре на срок до 1 года специальные правила о поднайме автоматически не применяются, если стороны не предусмотрели иное.
Собственник продал квартиру, которую я снимаю. Должен ли я сразу выехать?
Нет. Переход права собственности на нанятое жилое помещение сам по себе не прекращает действующий договор.
Например, если договор должен действовать еще 8 месяцев, сама продажа квартиры не означает обязанности освободить ее в день смены собственника.
Можно ли вместе с оформлением договора решить вопрос временной регистрации?
Да. При постановке договора на налоговый учет собственник может направить запрос о временной регистрации указанных в договоре нанимателей на срок действия договора.
После окончания или досрочного прекращения договора такая временная регистрация прекращается автоматически.
Обратите внимание: чтобы снизить риск спора, размер платы, срок договора, коммунальные расходы и порядок возврата жилья лучше прямо фиксировать в письменном договоре.