• 31907 марта ўқилди
Марказлар маҳаллаларда хотин-қизларнинг бандлигини таъминлаш, уларни касб ва тадбиркорлик кўникмаларига ўқитиш ҳамда саломатлигини мустаҳкамлаш мақсадида ташкил этилади ва юридик шахс ҳисобланмайди.
Марказ бинолари тадбиркорлик субъектларига тикувчилик, қандолатчилик, пазандачилик, фитнес, шейпинг, касбга ўқитиш ва бошқа тегишли фаолиятни ташкил этиш учун 5 йил муддатга ижарага берилиши мумкин.
Давлат гранти қанча миқдорда берилади?
Битта ижтимоий лойиҳа доирасида 20 нафаргача хотин-қизни доимий иш билан таъминлаш учун ҳар бир иш билан таъминланадиган ишсиз хотин-қиз ҳисобига тадбиркорлик субъектига 3 млн сўмгача давлат гранти ажратилади.
Грант маблағлари, асосан, марказда тикувчилик, қандолатчилик, пазандачилик, ҳунармандчилик ва бошқа ишлаб чиқариш ёки хизмат кўрсатиш фаолияти учун зарур дастгоҳ, ускуна ва жиҳозларни сотиб олишга йўналтирилади.
Қайси хотин-қизларни иш билан таъминлашга қаратилган лойиҳалар устувор?
Грант, жумладан:
• Ижтимоий реестр ёки «Аёллар дафтари»га киритилган;
• ишсиз, айниқса қишлоқ жойларда бола тарбияси билан шуғулланаётган;
• хорижий меҳнат миграциясидан қайтган;
• норасмий меҳнат фаолияти билан шуғулланаётган;
• одам савдоси, тазйиқ ёки зўравонликдан жабрланган ва мушкул иқтисодий аҳволдаги;
• таълим муассасасини битириб, ишсиз қолган;
• жазони ижро этиш муассасасидан қайтган ёки профилактик ҳисобда турган хотин-қизларни касбга ўқитиш ва бандлигини таъминлашга қаратилган лойиҳалар учун ажратилиши мумкин.
Грант олиш учун нима тақдим этилади?
Тадбиркорлик субъекти маҳалла фуқаролар йиғини орқали:
• ижтимоий лойиҳа ва бизнес-режани;
• фаолият йўналиши ва яратиладиган янги иш ўринлари ҳақида маълумотни;
• сўралаётган грант миқдорини;
• харид қилиниши режалаштирилган асбоб-ускуна ва жиҳозлар ҳақида маълумотни тақдим этади.
Маҳалла ҳужжатларни 3 кун ичида, туман (шаҳар) ишчи гуруҳи 5 кун ичида, ҳудудий масъуллар эса 2 кун ичида кейинги босқичга тақдим этади. Лойиҳалар грант комиссияси томонидан ҳар чоракда кўриб чиқилади; грант ажратиш тўғрисида қарор қабул қилингач, маблағлар тадбиркорлик субъекти ҳисобварағига 15 иш куни ичида ўтказилади.

• 31909 количество просмотров
Центры создаются в махаллях для обеспечения занятости женщин, обучения их профессиям и предпринимательским навыкам, а также укрепления здоровья и не являются юридическими лицами.
Помещения центров могут передаваться субъектам предпринимательства в аренду на 5 лет для организации швейного, кондитерского и кулинарного производства, фитнеса, шейпинга, профессионального обучения и другой соответствующей деятельности.
Каков размер государственного гранта?
В рамках одного социального проекта для обеспечения постоянной занятости до 20 женщин субъекту предпринимательства может быть выделен государственный грант до 3 млн сумов на каждую трудоустроенную безработную женщину.
Средства гранта в основном направляются на приобретение станков, оборудования и инвентаря, необходимых для швейного, кондитерского, кулинарного, ремесленного и иного производства или оказания услуг в центре.
На трудоустройство каких женщин ориентированы проекты?
Гранты могут выделяться на проекты по профессиональному обучению и трудоустройству женщин, в том числе:
• безработных, особенно занимающихся воспитанием детей в сельской местности;
• занятых неформальной трудовой деятельностью;
• пострадавших от торговли людьми, притеснения или насилия и находящихся в тяжелом экономическом положении;
• выпускниц образовательных учреждений, оставшихся без работы;
• вернувшихся из учреждений исполнения наказания либо состоящих на профилактическом учете.
Что необходимо представить для получения гранта?
Субъект предпринимательства через сход граждан махалли представляет:
• размер запрашиваемого гранта;
• сведения об оборудовании и инвентаре, которые планируется приобрести.
Махалля направляет документы на следующий этап в течение 3 дней, районная или городская рабочая группа рассматривает их в течение 5 дней, территориальные ответственные лица — в течение 2 дней. Комиссия рассматривает проекты ежеквартально, а после принятия решения о выделении гранта средства перечисляются на счет предпринимателя в течение 15 рабочих дней.